Egypt  Dahab Zájezdy Hotel Potápění  Windsurfing  Výlety Přihláška Vseob. podmínky Slevy Jak bylo
 Úvod
Nabídka:
 Expedice
Destinace:
 Egypt-Dahab
 Egypt-Safari
 Filipíny
 Kuba
 Malajsie
 Raja Ampat
 Sangalaki
 Súdán
 
 Fotografie
 O nás
 Kontakt


Potápění v Dahabu - PLANET DIVERS

Akabský záliv Rudého moře u východního pobřeží Sinajského poloostrova skýtá výborné podmínky pro potápění. Jeho strmé břehy jsou z větší části lemované korálovými útesy vytvářejícími stěny, homole, podmořské zahrady, labyrinty a jeskyňky. Každá lokalita je jiná a něčím zajímavá a většina z nich je snadno dostupná přímo z břehu. Viditelnost bývá celoročně od 20 do 30 m, teplota vody je v létě 27-28°C a v zimě 21°C. Pravidelně se tu střídá bezvětří z větrným počasím, ale vždy se najdou lokality, na které se dá snadno vstoupit, ikdyž jsou větší vlny. Počasí a teploty vody.

Organizace potápění

Každý z návštěvníků si může vybrat potápěčský program, který ho zajímá. Výběr lokalit záleží na něm a na počasí. Denně vyzvedneme Vás z Vašeho hotelu v dohodnutou hodinu. Většinou se vyjíždí na 2 ponory, blízko většiny lokalit jsou nějaké místní restaurace, kde se dá občerstvit a posílnit mezi ponory. Návrat na základnu bývá odpoledne mezi okolo 16:00.
V okolí Dahabu v dosahu 10 až 30 minut autem je řada zajímavých lokalit dostupných přímo z břehu. Doprava potápěčů a výzbroje na lokality je zajišťovaná většinou na korbě pick-upu nebo džípem. Takto lze navštívit většinu lokalit: Lighthouse, Islands, Eel Garden, Abu Helal, Abu Talha, The Canyon, Blue Hole, The Bells, Three Pools, Caves, Southern Oasis.

CAMEL SAFARI - potápěčské safari na velbloudech

K vyhledávaným potápěčským atrakcím v Dahabu patří potápěčská safari na velbloudech na vzdálenější lokality, kde zatím vedou jen velbloudí stezky po pobřeží. Terénními vozidly se dojede na konec pobřežní cesty, kde již čekají beduíni a dál se pokračuje na velbloudech, na něž se naloží veškeré potápěčské vybavení, jídlo, osobní věci, případně i kompresor. Mezi ponory Beduíni připraví na ohni chutný oběd, upečou svůj tradiční chleba a pohostí svým silným čajem.

K nejčastějším destinacím patří jedno z nejkrásnějších potápěčských míst Gabr el Bint, nachází se asi 25 km na jih od Dahabu. Pochopitelně v případě vícedenních safari lze navštívit i vzdálenější lokality.
Dalším cílem bývá rezervace Ras Abu Gallum ležící asi 16 km na sever od Dahabu. Nachází se tam beduínská vesnice s množstvím roztomilých dětí, a beduínské ženy nabízejí své výrobky. Ponory se vedou na dvou různých místech. Dá se tu přespat na romantické písčité pláží nebo v chatrčích z palmových listí a uskutečnit noční ponor. Následující den lze prozkoumat další, téměř neznámé lokality dál na sever.
Případně ráno dorazí džípy s novými lahvemi a můžete dojet dál na sever až na málo navštěvovanou lokalitu Ras Mamlach a vrátit se pak přes hory a malou oázu Bir Sehrir do Dahabu. .

JEEP DIVING SAFARI

Poněkud dál na sever nebo na jih od Dahabu se nacházejí další zajímavé lokality. Jsou jíž mimo dosah jednodenního výletu na velbloudech, avšak s menšími či většími obtížemi tam lze dojet džípem Toyota Landcruiser s přívěsem. K takovým místum patří zřídka navštěvovaný Ras Mamlach, asi 70 km na sever od Dahabu. Cesta vede přes hory suchými wadi přes malou oázu Bir Sehrir. Kromě nebezpečné hluboké jeskyně je tam krásný pobřežní útes s možností se setkat s většími rybami. Směrem na jih mazi Dahabem a Sharmem se nachází rezervace Nabeq (Nabeq National Park), kde kromě mangrovníkových porostů v malebných lagunách a rezavého vraku těsně u pobřeží, se můžeme potopit na několika zajímavých místech.

BOAT DIVING

Potápění z lodi v okolí Dahabu

Od roku 1999 jsou v Dahabu k dispozici potápěčské lodě a čluny, s nimiž lze navštívit podmořské útesy vzdálené od pobřeží (např. Forth Island, Napoleon Reef, 10-20 minut lodí) anebo vzdálenější pobřežní útesy, které byly doposud dostupné pouze na velbloudech (např. Gabr el Bint a Ras Abu Gallum, 60 minut lodí).

Potápění z lodi v okolí Sharm-el Sheikh

Sharm el Sheikh, ležící asi 100 km na jih od Dahabu, má v hlubokém zálivu přirozené přístaviště a kotví zde desítky potápěčských lodí vyjíždějících denně na lokality podel pobřeží Sinaje a na okolní útesy. K zajímavým destinacím patří pochopitelně útesy v okolí Ras Mohammed a v Tiranské úžině, dále vraky lodí Thistlegorm a Dunraven nacházející se již v ústí Suezského zálivu. Všechny uvedené lokality jsou dosažitelné v průběhu jednodenního výletu na lodi.

Safari na vrak Thistlegorm a Ras Mohammed

Většinou jíž večer odjíždíme minibusem do Sharm el Sheikhu, kde se nalodíme a přespíme již na lodi. Mezi 4 a 5 hodinou ranní loď vyjíždí z přístavu a po 3 až 4 hodinové plavbě se probouzíme již poblíž vraku Thistlegorm. Většinou se tam provedou 2 ponory, případně jen jeden a druhý ponor na vraku Dunraven, a odpoledne na zpáteční cestě nás čeká ještě nádherný ponor na útesech Shark Reef a Jolanda Reef (Ras Mohammed). Večer kolem 7 hodiny návrat do Dahabu.

Safari na lodích z Hurgády: > PLANET SAFARI

 
CK PLANETA Tel.: 724 046 162, FAX: 596 626 305, safari@ckplaneta.cz