Safari Potápění Itineráře Don Questo  Suakin  Súdán-Info
 
 Úvod
 Uskutečněné
 výpravy
 Destinace
 Súdán
 
 O nás
 Kontakt

Don Questo, SudanM/Y DON QUESTO

Loď Don Questo byla postavena v Selby v Anglii v roce 1964 jako rybářská loď a po dvaceti letech přestavěna na výzkumnou oceanografickou loď plující pod italskou vlajkou. V roce 1991 byla přízbusobená jako potápěčská loď pro několikadenní safari: nové toalety i kajuty, salón a kuchyň byly inovované, instalované rozvody stlačeného vzrduchu a nově zkonstruovaná platforma na zvedaní člunů.
D9ky rozvodu stlačeného vzduchu lahve se plní přímo ve stojánu, odpadá odstrojování a přemísťování lahví. Don Questo je jedinou lodí v Súdánu, která má instalovanou dekompresní komoru na palubě (je to zárověň jediná komora v Súdánu).

Technické údaje lodi:

· Klasifikace lodí: Standard Plus
· Rok stavby/rekonstrukce: 1964/84/91 a 2006
· Kapacita: 17 pasažérů
· Délka: 33,5 m  Šířka: 8 m
· Motor: Guascorr Turbo 750 HP
· Generátory: 2x65 kW, 1x25 kW
· Navigace: GPS ploter, radar, echosonda, autopilot
· Komunikace: Marine VHF, HF, satelitní telefon
· Voda: nádrž 18 tun + desaliniz. stanice 2 t/den
· Palivo: nádrže 35 tun nafty
· Záchranné vybavení: vesty, záchranné čluny,
· Člun: 2 čluny 5,2 m /motory 55 HP

SPOLEČNÉ PROSTORY
Kromě restaurace pro 20 osob je tu menší společenská místnost s TV-video-hifi vybavením. Na horní palubě je dostatek prostorů k pohodlnému rozložení se pod horkým sudánským sluncem či odpočinku ve stínu.

UBYTOVÁNÍ
V podpalubí je 7 dvoulůžkových klimatizovaných kajut, bez příslušenství, s umyvadly v kajutách, postele vedle sebe nebo nad sebou.
Na střední palubě jedna třílůžková a jedna dvoulůžková kajuta bez příslušenství, bez klimatizace.
Na chodbách jsou 4 společné koupelny se sprchou a 5 záchodů s obvyklým evropským splachováním.


DEKOMPRESNÍ KOMORA
Sudan má potápěčské lokality světové úrovně, avšak zatím není zde vybudováno zázemí a služby pro potápěče na potřebné úrovni. Nejbližší dekompresní komora je v Jeddah v Saudské Arabií. Bezpečnost potápěčů by měla být prvořadým úkolem, proto také byla na lodi instalovaná komora, zatím první a jediná v Súdánu. Neznamená to však, že lze bezstarostně provádět rizkantní ponory. Komora zatím nebyla nikdy použitá (ikdyž pravidelně testovaná) a doufejme, že tak tomu bude i nadále.
PLATFORMA
Díky hydraulicky zvedané platformě na zádi lodi je snadné nastupování a vystupování ze Zodiaku i na rozbouřeném moři. Před ponorem jednoduše s lahví na zádech vkročite do člunu, po ponoru opět pohodlně vykročíte z člunu a jste na lodi. Posádka pomúže potápěčům se odstrojit a postará se jejich výstroj. Může to být ještě jednodušší?

Don Questo
Jižní Súdán - Turtle Island


CA PLANETA Tel.: 602 718 501, info@ckplaneta.cz