Safari Potápění Itineráře Don Questo  Suakin  Súdán-Info
 
 Úvod
 Uskutečněné
 výpravy
 Destinace
 Súdán
 
 O nás
 Kontakt

Pobřeží severního Súdánu

Útesy Abington, Angarosh, Merlow Reef a Quita el Banna jsou vlastně podmořské hory vyrůstající z hlubin moře, nacházející se poněkud dál od pobřeží. Odlehlost a osamocenost těchto útesů nám dává záruku, že zde ještě spatříme opravdu neporušené korálové zahrady s množstvím života a ryb kolem nich.
Mesharifa Chanel je mělký kanál mezi dvěma útesy. Zrovna zde se můžeme setkat se skupinou velikých mant. Potápění se s těmito přátelskými obrovskými tvory je zážitek na celý život!!
Shaab Saudi asi 25 mil na jih, nachází se tam vrak lodi Blue Belt známý také jako "vrak Toyota" ('the wreck of the Toyotas"). Blue Belt byla velikou dopravní lodí, která se zde potopila v 70-tých letech po nevysvětlitelném nárazu na útes. Vezla náklad automobilů Toyota, které jsou nyní rozhozené po celém svahu na úpatí útesu. Vrak leží na svahu obrácený kýlem vzhůru se zádí v hloubce až kolem 80 metrů.

Pobřeží centrálního Súdánu

Vzhledem k blízkosti přístavu Port Sudan jsou lokality této oblasti nejlépe prozkoumané a svým charakterem vyhovují jak zkušeným, tak i méně zkušeným potápěčům. Kotviště jsou bezpečná a mořský život natolik bohatý, že uchvátí každého, kdo poprvé navštíví podmořský svět Súdánu.
Wingate Reef se nachází přímo naproti přístavu Port Sudan a zrovna zde leží známý vrak Umbria. Byla to italská loď potopená v roce 1940 a leží zde nedotčená v mělké vodě, díky tomu mají potápěči dostatek času na její průzkum. Je to nádherný vrak nezničen ještě davy turistů a hledačů kovu či "pokladů". V útrobách lodi lze najít vedle nesčetné munice i mnoho lahví vína, lze se kochat pohledem na množství ryb a měkkých korálů porůstajících vyčnívající části vraku. Zkušenější potápěči si mohou proplouvat chodbami a kajutami či celým podpalubím až do prostoru strojovny.
Sanganeb - veliký korálový atol s větším plató na jihu a severu. Na betonové plošině stojí vysoký maják, který láká k návštěvě. Kolem nádherných stěn padajících přímo do hloubky se pohybují tisíce ryb a samozřejmě i žraloci, stálí obyvatelé tohoto atolu.
Precontinent II
Shaab Rumi nelze samozřejmě vynechat. Zde Jacques Cousteau umístil své podmořské obydlí Precontinent II, kde v roce 1963 uskutečnili potápěči dlouhodobý podmořský pobyt. Je zajímavé, že Jacques Cousteau vybral pro svůj experiment před 40 lety tak odlehlé místo jako je Súdán, který je i v dnešní době obtížně dostupný. Můžete se tu potápět celý den a pořád pozorovat nové a nové zajímavosti. Na jih od Shaab Rumi se táhne podmořské plató v hloubce 20-25 m a zrovna zde lze zastihnout množství žraloků, barakud a hejna dalších ryb.

Jižní pobřeží Súdánu

Jižně od Port Sudanu se táhnou útesy a ostrůvky souostroví Suakin (název dle bývalého přístavu Suakin). Návštěva těchto lokalit je vhodná během pozdního jara, kdy se počasí ustálí a tepltoy ještě nejsou příliš vysoké. Podzim není vodný - přílišné horko a vysoká teplota vody - nenajdeme ani žraloky ani manty.

Útes Jibna, označen majákem, se dvěma potápěčskými lokalitami: východní i západní strany útesu tvoří svislé stěny.
Shaab Anbar - rozlehlé útesy kolem malebné laguny. Tato laguna poskytuje jediné bezpečné kotviště v této části moře. V dosahu jednodenní plavby z laguny se nachází nesčetné množství lokalit. Při vplouvání do laguny téměř pokaždé je loď doprovázena delfíny.
Sailada Kabir, známá jako Želví ostrov (Turtle Island), znamená pro každého ostrov snů: bílé písčité pláže obklopené tyrkysovými vodami! Fantazie! Zrovna zde želví samice snášejí a zahrabávají svá vajíčka a během každého ponoru jich potkáme veliké množství.
Nakhalat al Qaseer tvoří podmořské skály vyrůstající z hloubky 60-65 metrů, dále svah prudce klesá do hloubek přes 600 m.
Vrchol hlavní hory zvané Pinnacle se nachází jen 5 m pod hladinou a je úžasné pozorovat, jak jeho stěny ubíhají dál a dál do nedozírné hloubky. Během jednoho ponoru se dá obeplout celá skála a pořád je co pozorovat: veliké ryby, kladivouni jsou téměř zaručení, tu i tam může proplouvat veliká manta. Vrchol skály je jako natěsnané podmořské akvárium, chtělo by se tu strávit hodiny pozorováním kousek po kousku této nádherné zahrady s nesčetným množstvím druhů ryb.
Pender Reef se podobá Pinnacle, avšak s rozsáhlejším plató na vrcholu. Opět nesčetná množství menších ryb doplňují hejna Jackfish, barakud, tuňáků a samozřejmě tomu vévodí kladivouni.

Daleký Jih Súdánu

Jižně od Port Sudanu se táhnou útesy a ostrůvky souostroví Suakin (název dle bývalého přístavu Suakin). Návštěva těchto lokalit je vhodná během pozdního jara, kdy se počasí ustálí a tepltoy ještě nejsou příliš vysoké. Podzim není vodný - přílišné horko a vysoká teplota vody - nenajdeme ani žraloky ani manty. Itineráž Daleký jih.

Súdán
Zatím zde nejsou klasické potápěčské základny na pobřeží, nepotápí se ze břehu. Pouze několik lodí různé velikosti a kvality zajišťuje safari pro malé množství potápěčů. Dá se řící, že pokud zakotvíte někde na ponor, záručeně širiko-daleko nebude žádná jiná loď. ...
Severní Súdán: potápění, lokality
Súdán - severní pobřeží
Súdán: útes Shaab Rumi

Súdán: útes Shaab Rumi a Precomtinent
Shaab Rumi a Precontinent II
Súdán: potápění, lokality
Súdán - jižní pobřeží
Súdán: Angarosh Reef - kladivouni
CA PLANETA Tel.: 602 718 501, info@ckplaneta.cz